Davranış Bozuklukları

Aile hayatında huzur( anne) ve güveni (baba) sağlamak lazım.

Sevgi+ Mutluluk+ Başarı= Yok, ne olursa olsun ‘ huzur ve güven yoksa üçü de anlamsız kalır’.

Dünyayı algılayışımızın % 30’ nu anne ile kuruyoruz.

Çocuk iletişimini ( hakkını savunabilmeyi) annesiyle, iletişim biçimini(sormasını) babasıyla öğrenir/kaydeder.

Çocuklar gelişim dönemlerinde sorunların çözümünde engellerle karşılaşırsa,olağan olarak nitelendirilen bu sorunların çözümünü sonraki gelişim dönemlerine ve ileriki yaşlara ertelenir. Bu durumlarda ortaya çıkan sorunlar uyum ve davranış olarak adlandırılır.

-Çalma, saldırganlık, yalan, kötü söz kullanımı, tikler, okul korkusu, altına ıslatma/dışkı kaçırma, tırnak yeme, kekemelik, parmak emme, inatçılık vs…

Neden Oluyor?

1.Fizyolojik olabilir, bir tıp doktoruna görünür.(üroloji)

2.Dikkat çekmek, ebeveynlerine karşı güven kazanma isteği, intikam alma isteği, yetersizlik, fiziksel ve duygusal şiddet, mükemmeliyetçilik, aşırı kuralcılık, prens ve prenses yetiştirme, aile içi iletişim

Çocuğa çok fazla bir şey anlatarak da mağdur edebiliyoruz. (hep iyi  yaparsak) ya da çok/az kural koymak öfkeye de sebep olabilir.

Dikkat Çekmek:  Yalnızca fark edilip yardım edilince bir şeye ait oluyoruz.
Ebeveynlere Karşı Güç Kazanma: Yalnızca  kontrolü elimde tuttuğum ya da patron olduğum ya da kimsenin bana patronluk taslamayacağını kanıtladığımda bir şeye ait oluyorum.
İntikam Alma İsteği: Yalnızca kendi incinmişim gibi başkalarını incitince bir şeye ait oluyorum, beni kimse seçemez.
Yetersizlik: Yalnızca, başkalarını benden bir şey beklememeye ikna edince bir şeye ait oluyorum. Ben beceriksizim, çaresizim. Aile şekli emir verir( seslenince kalkması). 0-3/4 yaşta becerikli şekilde yetiştirmek lazım. Kendi ihtiyaçlarını kendi karşılaması gibi…
Fiziksel ve Duygusal Şiddet: 12 yaşına kadar şaka yaparak   sözlü şiddete dönüşmesi.
Mükemmeliyetçilik: Olan bitene pasif yanıt verir ya da hiç yanıtlamaz.
Aşırı  Kuralcılık
Aile içi İletişim
Narsis Aile Tutum
Karşılıklı Saygı
Çocuğa Zaman Ayırmak
Cesaretlendirme
Sevgiyi Anlatmak ve Paylaşmak
Soyut gelişime katkı için: Şiir ve kitap okunmalı.

 

TAVSİYELER

1.Temel Düzen

2. Model Alma: Ben kimim(anne) / Kim değilim (çocuk değilim, çocuğa seçenek ver)/ Kim olmalıyım ( anne-babası olmamalıyız. Onun kalbi ve beyni olmamalıyız çünkü kalbi ve beyni ne yapar onun hayatına hükmeder, senin mahremiyetine önem vermiyoruz).

3.Aile İçi Roller: Yerini bilmem; bilmem ne taraftayım. Annesinin gözünde kahraman olmak ister. Bu yüzden babaya kızma/ uyarma hakkı vermeliyiz. İyi polis anne olsun.

4.Çocuk Suçlu: Fizyolojik ve gelişimsel bir sorun yoksa ailenin tavırları çocuk üzerinde belirleyici role sahiptir. Anne- baba kavga ettiklerinde çocuğun önünde kavga etmeli ve barıştıkları zamanda çocuğun önünde olmalıdır.

5.Kişisel/ Beceri: Kültür/sanat/kitap gibi alanlarda hangilerini seviyorsa onunla ilgilenmeli.Örnek kitap okuyorsa; hangi karakteri beğendin, hangi karakterleri çıkarırdın, bu kitabı sen yazmış olsaydın hangi karakterleri eklerdin veya sonunu bitirseydin nasıl değiştirirdin vs..

Beyinlerini soyut düşüncelerini tetikleyecek sorular sormak lazım. Çocuklar bunu yaptıklarında becerikli hissedecekler.

6.Fikir Alışverişi:Birey. Seçenek sunmak, karar verdirtmek.

7.Çağı Yakalamak

8.İnatlaşma: Kaybedersin.

9.Kitap ve Masal: Yaşına uygun( alt ıslatma/kardeş kıskançlığı/ deprem korkusu/kaygı ile ilgili) kitap ve masal okumamız, rahatsız olduğu ya da olacağı durumları önceden çözmemize yardımcı olur.

10. Üretkenlik: Soyut düşünme

11.Amaç:  Ben niye yaşıyorum ki/ nereye gidiyorum ( ergenler bu tarz sorular sorar, çocuklara bir hedef amaç kaynak biziz)

12.Maske: Duygu ve davranışlar.( korkuyorum ve o yüzden yaptım)

13.Gerginlik Tartışma: Yetişkin olan sensin… Durumu kontrol altına alman lazım…

14.Nefret: Seni çok seviyorum(umut var, lütfen bana yardım et, iletişimi düzelt).

 

Leave a Reply